Ανακοινώσεις Δραστηριότητες-Εκδηλώσεις

¨Ελληνική Γλώσσα και Πολιτισμικές Ταυτότητες¨

Ενθουσιασμένοι οι Μαθητές της Β΄ Τάξης του Σχολείου μας που παρακολούθησαν την Παρασκευή 13 Μαϊου Διάλεξη του Καθηγητή κ Παπαγγελή Θεόδωρου στην Πνευματική Στέγη ¨ΕΚΑΒΗ¨ της Κατερίνης.

Ο ομότιμος Καθηγητής Λατινικής Φιλολογίας του ΑΠΘ και Πρόεδρος του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας μίλησε σε εκδήλωση της Εστίας Πιερίδων Μουσών.

Το θέμα που ανέπτυξε ο κ Καθηγητής είναι διαχρονικά ενδιαφέρον και διεγείρει τις πνευματικές χορδές κάθε Έλληνα αλλά και κάθε ανθρώπου.

Ο κ Παπαγγελής μέσα από ένα γεμάτο και θερμό λόγο έδωσε στο ακροατήριο εκεί-να τα στοιχεία από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα που θεμελιώνουν την μεγάλη αξία της Ελληνικής Γλώσσας. Κλείνοντας ανέφερε χαρακτηριστικά ότι ο πλούτος της Γλώσσας μας είναι ένας τεράστιος θησαυρός που διαθέτει 300.000.000 λήμματα.

Στα πλαίσια των Εκπαιδευτικών Επισκέψεων οι Μαθητές συνοδεύτηκαν από τους Εκπαιδευτικούς κκ Γαλαξίδου Ζωή και Κατσαντώνη Ηλία.