Ανακοινώσεις Δραστηριότητες-Εκδηλώσεις

Εκδήλωση ενημέρωσης για την αντιπυρική προστασία στο Εσπερινό Λύκειο Κατερίνης.

Στις 13/4/2022 ημέρα Τετάρτη πραγματοποιήθηκε, έπειτα από πρόσκληση του σχολείου, ενημέρωση από τη Διεύθυνση Δασών Πιερίας και συγκεκριμένα από τις κ. Ελευθεριάδου Σ. και κ. Σιαμάτρα Α.

Η ενημέρωση των μαθητών και καθηγητών, αφορούσε στην αντιπυρική προστασία. Με έμφαση στην πρόληψη κυρίως των δασικών πυρκαγιών η ενημέρωση περιλάμβανε την ευαισθητοποίηση και διαφώτιση των μαθητών μας στην εφαρμογή της δασικής νομοθεσίας και εκτενή αναφορά στα προκατασταλτικά μέτρα που συμπεριλαμβάνουν κυρίως υποδομές οι οποίες έχουν ως σκοπό τη μείωση της πιθανότητας εξάπλωσης κάθε πυρκαγιάς και τη διευκόλυνση των δυνάμεων πυρόσβεσης στις επιχειρήσεις κατάσβεσης.

Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε με αναφορά στην καταστολή μια πυρκαγιάς και οι μαθητές κατέθεσαν τις ερωτήσεις τους στις υπεύθυνες της υπηρεσίας.

Ο σύλλογος διδασκόντων ευχαριστεί θερμά τη Δασική Υπηρεσία για τη συνεργασία.