Δραστηριότητες-Εκδηλώσεις

9 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια μέρα κατά της διαφθοράς.

Στο Εσπερινό Λύκειο Κατερίνης πραγματοποιήθηκε δράση με στόχο την εξοικείωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών για θέματα διαφθοράς και ακεραιότητας, Ειδικότερα, όπως αναφέρει η εγκύκλιος του υπουργείου παιδείας, με τον εορτασμό κατά της διαφθοράς επιδιώκεται να προβληματιστούν οι μαθητές και να διερευνήσουν την εμφάνιση και τις συνέπειες των φαινομένων διαφθοράς για το δημόσιο συμφέρον και την ευημερία της κοινωνίας, ή και να προσδιορίσουν τις εκφάνσεις της ακεραιότητας σε προσωπικό, τοπικό και δημόσιο επίπεδο ανάλογα με τις ηλικιακή τους ομάδα.

Μαθητές του σχολείου μας έκαναν διανομή ενημερωτικού φυλλαδίου έξω από τη σχολική μονάδα σε πολίτες.

Το συμπέρασμά μας ήταν: ότι το ήθος μας και η συνείδησή μας λέει όχι στη διαφθορά.